۶ مزیت اسباب بازی های آموزشی در رشد کودکان(فواید اسباب بازی برای کودکان)


کودکان همیشه خیلی کنجکاو هستند که چیز های جدید را کشف کرده و یاد بگیرند. آنها دائما  علاقه خود را به دنیای اطراف خود نشان می دهند. ماهیت کاوش فعال آنها بخشی از رشد است. والدین می توانند با خرید کالا از ترکیه مثل اسباب بازی های آموزشی ، فرزندان خود را در رشد و درک دنیای اطراف یاری دهند.


اسباب بازی های آموزشی با افزایش ضریب هوشی، رضایت کنجکاوی در توسعه کودکان از آنها حمایت می کند، تا دنیای اطراف خود را بهتر بشناسند. همچنین این اسباب بازی ها منبع سرگرم کننده هستند. استفاده از طرح های مختلف اسباب بازی ها ی آموزشی باعث خلاقیت در کودکان می شود. بسیاری از اسباب بازی ها با توجه به نوع ساختار به کودکان می آموزند چگونه بتوانند خلاقیت های خود را بسازند.


با این وجود والدین بسته به سن کودک باید اسباب بازی های مناسبی برای فرزند خود انتخاب کنند. اسباب بازی ها ی رنگارنگ مورد علاقه بچه های کوچک تر است. در حالی که اسباب بازی های پیچیده مانند معماهای چوبی مورد توجه بچه های بزرگتر می باشد. اسباب بازی های آموزشی مزایای بی شماری دارند و اصلی ترین آنها تقویت  رشد بچه ها است.


فواید اسباب بازی برای کودکان


۱- به تقویت ضریب هوشی آنها کمک  می کند :

اسباب بازی های آموزشی به گونه ای طراحی شده اند که باعث افزایش سواد کودکان، هماهنگی چشم، حفظ کردن، مهارت های حرکتی و مهارت های شناسایی می شوند. کودکانی که به طور مناسب این مهارت ها را توسعه می دهند احتمالا ضریب هوش خود را به تدریج افزایش می دهند. از آنجایی که اسباب بازی های آموزشی سرگرم کننده است، بچه ها می توانند زمان کافی برای یادگیری دقیق و حفظ مهارت های عملی را داشته باشند.


۲- پیشرفت حس آنها را تقویت می کند :


انواع مختلف اسباب بازی های آموزشی با رشد حواس خاص مرتبط است. رایج ترین حسی که اسباب بازی های آموزشی به دنبال توسعه هستند شامل حس لمس، بینایی و شنوایی است. به عنوان مثال؛ اسباب بازی های روشن با رنگ های مختلف  حس بینایی را تقویت می کند. حس شنوایی با اسباب بازی هایی که صداهای مختلفی تولید می کنند، قابل افزایش است.


همانطور که بچه ها با استفاده از اسباب بازی های آموزشی رشد می کنند. آن صداها، مواد و رنگ ها باعث می شود در آنها عشق و علاقه به وجود بیاید. به این ترتیب، آنها می توانند احساس خود را در مورد تجربیات فردی بیان کنند. در نتیجه؛ بچه ها می توانند شخصیتی پیشرفته داشته و مهارت های ارتباطی خود را ارتقا دهند.


۳- پیشرفت مهارت های حل مسئله را تقویت می کند :

یکی از مهمترین اهمیت اسباب بازی های آموزشی، ظرفیت آنها برای به چالش کشیدن ذهن کودک است. اسباب بازی های ساختاری مانند معما های چوبی باعث می شود کودکان گام به گام به دنبال حل یک مشکل خاص باشند. معماها از نظر عارضه متفاوت است. هرچه یک معما پیچیده تر باشد، انرژی،  توجه و تفکر بیشتری از کودکان میگیرد. (چرا ترامپولین؟)


برخی از اسباب بازی ها کودک را قادر می سازد مشکلات ریاضی را بر طرف کند. همانطور که آنها یاد می گیرند چگونه معماها را حل کنند و راه حل های ریاضی را با استفاده از این اسباب بازی ها ارائه دهند.  می توانند مسائل زندگی واقعی را به صورت کارآمدتری اداره کنند. همانطور که آنها به روشهای مختلفی که می توانند معماها را حل کنند، ذهن آنها رشد می کند و با گذشت زمان، مهارت های حل مسئله را توسعه می دهند.


۴- خلاقیت پیشرفته :


کودکان با حس کنجکاوی باور نکردنی به دنیا می آیند. در تلاش برای درک محیط اطراف خود، بچه ها با کنجکاوی از طریق اشیاء اطراف خود را کاوش می کنند. با اسباب بازی های آموزشی جالب برای بچه ها، یک تجربه ایمن از بازی تخیلی،  طراحی خلاق و ساخت و ساز، آزمایش و اکتشاف وجود دارد.


۵- پیشرفت عاطفی و اجتماعی :

اسباب بازی های آموزشی نه تنها در پیشرفت مهارت بلکه در پیشرفت مهارت های اجتماعی و عاطفی در بین کودکان نیز مفید هستند. بیشتر اسباب بازی های آموزشی موجود برای بچه ها باعث تعامل بچه ها با بزرگسالان می شود. بچه ها هنگام بازی با کودکان دیگر، با نشانه های اجتماعی و عاطفی مانند عصبانیت، خنده و گریه روبرو می شوند. (فواید اسباب بازی برای کودکان)


به این ترتیب؛ آنها می توانند موقعیت  های مختلف عاطفی را درک کنند. 


۶- مراقبت بهبود یافته :


بچه ها از حداقل مراقبت برخوردار هستند. آنها به سرعت از اشیاء و مردم بیزار و دلسرد می شوند. بدون ابزار مناسب آنها به احتمال زیاد فعالیت های زیادی را از دست می دهند. این جایی است که اسباب بازی ها وارد می شوند. آنها یادگیری را سرگرم کننده و قابل مدیریت می کنند و باعث  افزایش علاقه کودک به یادگیری می شوند. با این اسباب بازی ها، بچه ها می توانند ضمن لذت بردن از بازی خود، مهارت های جدیدی کسب کنند.