به طور خلاصه اکسسوری در لغت به معنی لوازم جانبی، متعلقات یا وسایل فرعی است. اکسسوری می‌تواند شامل هر وسیله‌ی جانبی‌ای باشد، اما واقعیت این است که اکسسوری‌ها به اندازه‌ی لباس‌های اصلی اهمیت دارند. در واقع ما زمانی می‌توانیم یک نفر را خوش‌تیپ و خوش‌پوش بنامیم که در کنار لباس‌های بسیار شیک، از اکسسوری‌های مرتبط و جذاب هم استفاده کرده باشد.

اکسسوری‌ها، تکمیل‌کننده‌ی تیپ و استایل هر فردی هستند. به همین دلیل است که در سال‌های اخیر در ایران و دیگر نقاط جهان استفاده از اکسسوری بسیار رایج شده و شاهد انواع زیادی از این وسایل جانبی و زینتی هستیم. از زیورآلات سوزن‌دوزی‌شده گرفته تا انواع کیف، کمربند، کفش، ساعت، عینک، بند عینک و ... .

به‌طور کلی هر چیزی که در کنار لباس‌های اصلی مورد استفاده قرار گیرند را اکسسوری می‌نامند. طلا و جواهرات هم در دسته‌ی اکسسوری‌ها قرار دارند.


چرا استفاده از اکسسوری مهم است؟


اگر نگاهی به زنان و مردان شیک‌پوش و مدگرا بیندازید، متوجه اهمیت زیاد اکسسوری می‌شوید. مزیت زیورآلات و دیگر وسایل زینتی این است که تاریخ مصرف ندارند. یعنی شما می‌توانید یکی از گردنبندهای قدیمی خود را با لباس مد روز خود ست کنید و بسیار هم شیک به‌نظر برسید. البته مسأله مهم این است که به تناسب لباس و اکسسوری باید حتماً توجه داشته باشید. یعنی رنگ، جنس و طراحی هر وسیله‌ی جانبی در زیباتر یا زشت‌تر دیده شدن تیپ نهائی شما اثر مستقیم دارد.

از دیگر دلایل اهمیت اکسسوری می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این وسائل باعث می‌شوند تا تیپ‌های ساده و معمولی شما به یک استایل شیک تبدیل شود. یعنی گاهی حتی لازم نیست لباس نو بخرید و فقط با لوازم جانبی متناسب با لباس‌های موجود، می‌توانید استایلی جدید و جذاب برای خودتان بسازید. برای درک بهتر تصور کنید که یک تی‌شرت ساده‌ی سفیدرنگ و شلوار جین آبی پررنگ دارید. این لباس‌ها به تنهایی کاملاً معمولی به نظر می‌رسند. اما اگر یک جفت کتانی سفید، یک جفت گوشواره‌ی حلقه‌ای طلایی با آویزی از نخ‌های ابریشمی سفید و یک پابند بافت سورمه‌ای رنگ را همزمان استفاده کنید، می‌توانید همان لباس‌های ساده را به یک استایل شیک و مینیمال تبدیل کنید.

در واقع می‌خواهیم بگوئیم که این اکسسوری‌ها هستند که به لباس‌ها روح و جلوه می‌بخشند. پس اکسسوری در درجه‌ی دوم اهمیت قرار ندارد و به اندازه‌ی لباس‌ها مهم است.
اکسسوری های مینیمال


اکسسوری مینیمال که از نامش مشخص است، کاملاً ساده و عاری از زرق‌وبرق و شلوغی است. به طور مثال یک گوشواره‌ی طلای حلقه‌ای در اندازه‌ی کوچک، گردنبند باریک و ظریف، یک کمربند باریک یا هر وسیله‌ی جانبی که رنگ و طرح ساده‌ای دارد در دسته‌بندی اکسسوری‌های مینیمال قرار می‌گیرد.

مزیت مینیمال و ساده بودن لباس و اکسسوری این است که هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد و رنگ و بوی کهنگی نمی‌گیرد. چون اغلب وسایل مینیمالیستی تک‌رنگ سفید، توسی، سیاه یا رنگ‌های خنثی و بدون هیچ طرحی هستند که همیشه مورد توجه افراد قرار دارند.

در انتخاب رنگ اکسسوری مینیمال باید توجه ویژه‌ای داشته باشید چون رنگ‌های فانتزی در استایل مینیمال جایی ندارند.


اکسسوری‌های لوکس


از دیگر لوازم مورد نیاز برای خوش‌پوشی استفاده از زیورآلات شیک و لوکس است. شما می‌توانید از انواع طلا و جواهرات برای تأکید بیشتر روی استایل خود کمک بگیرید. مثلاً اگر گردنبندهای ضخیم طلا یا نقره برای تکمیل پیراهن مجلسی مشکی استفاده کنید. یا از جواهرات رنگی برای لباس‌های تک‌رنگ کمک بگیرید.

مسأله‌ی مهم در مورد انتخاب تمامی اکسسوری‌ها، توجه به هارمونی و تناسب آن ها با لباس است. به‌طوری که مثلاً برای لباس‌های مجلسی که سنگ‌دوزی‌های درخشان دارند چندان مناسب نیست از دستبندهای بافت یا گردنبند چوکر استفاده کنید. بهتر این است که سراغ دستبند یا گردنبند طلا با سنگ‌های درخشان بروید تا لباس و زیورآلات کاملاً با هم هارمونی داشته باشند. یا مثلاً برای تیپ‌های ساحلی یا دورهمی‌های دوستانه خیلی جالب نیست از جواهرات براق استفاده کنید. بهتر است از انواع زیورآلات بافت، مهره‌ای یا چرمی استفاده کنید

در واقع، اکسسوری تکمیل‌کننده تیپ و استایل است و استفاده از آن برای خوش‌پوشی اهمیت زیادی دارد.