برای خرید سماور، انوع مختلفی وجود دارد که شاید بعضی از نمونه ها به وفور موجود نباشد. انواع مختلف سماور از جمله، سماور‌های هیزمی، سماورهای ذغالی و نفتی که کم وبیش در بازار موجود می‌باشند ولی سماورهای برقی و گازی بیشتر در بازار موجود هستند؛ با توجه به مقایسه آن‌ها و بررسی مزیت‌ها، می‌توان دریافت که سماور برقی از سایر سماورها بهتر است.

نکات مورد توجه هنگام خرید سماور

  1. گنجایش: سماور‌ها در گنجایش‌های مختلفی در بازار وجود دارد. گنجایش سماور با توجه به نیاز افراد انتخاب می‌شود.
  2. مصرف برق: اگر شما بتوانید سماوری را انتخاب کنید که مصرف برق آن کم باشد هر چند شاید از لحاظ قیمت گران‌تر باشد؛ اما در دراز مدت این هزینه‌ها و بلکه بیشتر هم، به شما برمی‌گردد.
  3. جنس: جنس سماور‌های موجود در بازار، برنج، استیل و شیشه می‌باشند. باتوجه به دلایل پزشکی سماور‌هایی از جنس آلیاژ برنج برای سلامتی انسان خطری ندارد و بهتر است سماور خود را از این جنس انتخاب کنید. پس با خرید مستقیم از ترکیه و خرید سماور از جنس برنج سلامتی خود و عزیزانتان را تضمین کنید.
  4. گرم کننده خودکار: یکی از مواردی که خریداران نسبت به آن بسیار کم توجه هستند، گرم کننده خودکار است. کار گرم کننده خودکار این است که در طول روز درجه‌ی سماور را در همان دما که تنظیم کرده‌اید نگه می‌دارد.

نکات استفاده از سماور برقی

  1. در زمان استفاده از سماور حتماً از سالم بودن ارت اطمینان حاصل کنید.
  2. از سماور در جاهایی که رطوبت وجود دارد جداً خودداری کنید.
  3. از روشن کردن سماور در جاهایی که پرده یا لوازم آتش‌زا وجود دارد بپرهیزید.
  4. آب سماور را به اندازه ای که داخل آن مشخص شده است‌‌؛‍‍‍‍‍ پرکنید.
  5. برای اینکه بازدهی سماور حفظ شود و از مصرف اضافی برق جلوگیری شود؛ هر چند وقت یک‌بار آن را رسوب زدایی کنید. با خرید کالا از ترکیه، سماوری با کیفیت بالا خریداری کنید.