محتوای چاپ شده عضو جدا‌نا‌پذیر زندگی ما است. ما برای آن‌که هرچیز را بتوانیم کنار خود داشته باشیم و بدون توجه به شارژ گوشی و لپتاپ و اینکه در چه شرایطی قرار داریم به‌ آن دسترسی داشته باشیم، به چاپ مطالب خود روی می‌آوریم. از طرفی نیاز به اسکن کردن مدارک و دیجیتالی شدن همه چیز نیاز برای یک دستگاه چند‌کاره را که همه نیاز‌های ما را برطرف کند بیش ازپیش احساس می‌شود.

هنگامی که صحبت از فضای اداری یا منزل شما می‌شود، چاپگرها احتمالاً یکی از اولین چیزهایی هستند که ممکن است به آن فکر کنید. کار با آن‌ها بسیار راحت است و به شما این امکان را می‌دهند که هر زمان که نیاز داشته باشید، هر چیزی را چاپ کنید، گاه می‌تواند فوق‌العاده باشد که مقاله‌ی جدیدی که در اینترنت خوانده‌اید یا عکس مورد علاقه خود را در همان لحظه چاپ کنید.


پرینتر چیست و چگونه کار می‌کند

به طور کلی چاپگر دستگاهی است که متن و خروجی گرافیکی را از رایانه می‌پذیرد و اطلاعات را به کاغذ در اندازه دلخواه شما منتقل می‌کند. اندازه، سرعت، پیچیدگی و هزینه چاپگرها متفاوت است. به طور کلی از چاپگرهای گران قیمت برای چاپ‌های بیشتر یا چاپ رنگی با وضوح بالا استفاده می‌شود.


انواع پرینتر

پرینترها به صورت کلی به دو دسته لیزری و جوهر افشان تقسیم می‌شوند که در این بخش به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. هر کدام از این دسته‌ها انواع متفاوتی را برای کاربری‌های متفاوت از خانگی تا صنعتی عرضه می‌کنند. از پرینترهای سیاه و سفید ارزان و ارزانترین پرینترهای لیزری تا پرینتر‌های بسیار گران قیمت.


پرینتر‌های لیزری

نخستین پرینتر لیزری  در سال 1975 میلادی ساخته شد. ۹ سال بعد شرکت اچ‌ پی اولین پرینتر خود را که لیزری بود  به بازار وارد کرد. چاپگری کوچک و نسبتاً سریع و با قیمتی مناسب؛ این پرینتر توانایی چاپ ۸ صفحه در دقیقه را داشت که توانست انقلابی عظیم در صنعت دستگاه‌های اداری به پا کند.


پرینترهای لیزری بهترین انتخاب برای افرادی است که در طول روز نیاز به پرینت صفحات زیادی متن‌های ریز و درشت دارند البته از این نکته نباید غافل شد که پرینترهای لیزری در چاپ تصاویر نمی‌توانند به خوبی پرینترهای جوهر افشان باشند.


پرینتر‌های جوهر‌افشان

پرینترهای جوهر افشان با پاشیدن جوهر بر روی کاغذ، یک تصویر دیجیتالی را بازسازی می‌کنند. این پرینترها رایج‌ترین نوع پرینترهای شخصی هستند.  اگر اهل عکس برداری هستید، پرینترهای جوهر افشان بهترین گزینه برای چاپ عکس‌های فوری شما هستند، اما به یاد داشته باشید که برای چاپ عکس‌های خود از کاغذهای براق گلاسه استفاده کنید. 


نحوه کارکرد پرینتر‌های لیزری و جوهرافشان

در این بخش نحوه کارکرد هر کدام از پرینترهای لیزری و پرینترهای جوهر افشان را باهم بررسی می‌کنیم  .این دو نوع پرینتر با روش‌های کاملا متفاوت از هم کار می‌کنند. با توجه به ساختار متفاوت این دو نوع چاپگر کاربری‌های متفاوتی را از آن‌ها می‌توان انتظار داشت که با توجه به بودجه مورد‌نظر شما انتخاب‌های متفاوتی را با امکانات متنوع در اختیار شما قرار می‌دهد.


کارکرد پرینتر‌های جوهرافشان

در پرینترهای جوهرافشان همان‌طورکه از نامشان مشخص است، با استفاده از کارتریج جوهری و با پاشیدن قطرات ریز جوهر روی کاغذ، عملیات چاپ را انجام می‌دهند. پاشیدن این قطرات بسیار ریز از طریق نازل‌های بسیار کوچکی که درون پرینتر قرار دارد انجام می‌شود.


برخی دیگر از پرینترهای جوهرافشان تمامی قطره‌های جوهر را شارژ کرده و دو صفحه موازی با سیگنال کنترلی که از کامپیوتر ارسال می‌شود، شارژ کرده و قطره‌ها را به صورت عمودی بر روی کاغذی که در حالت افقی است هدایت می‌کنند.


مزایا و معایب پرینتر‌های جوهرافشان

پرینتر‌های جوهر‌افشان جزو معمول‌ترین پرینتر‌های ارزان قیمت بازار هستند و برای کاربری‌های روزمره می‌توانند گزینه مناسبی باشند. این نوع پرینتر در کنار قیمت ارزان و کیفیت چاپ مناسب معایبی را هم در کنار مزایای زیاد دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.


سرعت پایین

از مواردی که می توان به صورت جدی در زمینه مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان برشمرد، سرعت این نوع پرینترها است. مشکل اصلی پرینترهای جوهر افشان طولانی بودن روند تولید فشار لازم، جهت پخش رنگ، نسبت به پرینترهای دیگر است که بسیار زمان بر خواهد بود و می‌توان گفت که استفاده از این نوع پرینتر‌ها برای بخش‌هایی که نیازمند سرعت بسیار بالایی می‌باشند، اصلا مناسب نمی‌باشد و باید از پرینترهای لیزری برای این نوع کاربری‌ها استفاده شود. سرعت پرینت پایین در این نوع پرینتر، می‌تواند باعث افزایش کیفیت چاپ نهایی شود، که مزیت اصلی این نوع از پرینتر است.


همه کاره بودن

از مزایای چاپ پرینتر‌های جوهر افشان چاپ بر روی سطوح مختلف است که این نوع از پرینتر را از باقی پرینتر‌ها متمایز می‌کند با این نوع از پرینتر می‌توان روی سطوحی مانند پارچه، سی دی، و سطوح دیگر چاپ انجام داد که در کنار سرعت پایین کیفیت مناسب‌تری را برای چاپ عرضه می‌کند. این نوع از پرینتر با چنبن مزیتی به گزینه‌ای خوب برای استفاده روزمره خانگی و اداری با حجم پایین تبدیل شده است.


قیمت پایین کارتریج جوهری

اگر می خواهید یک استفاده بیشتری از این نوع پرینترها داشته باشید، می توانید با خیالی آسوده، کارتریج جوهر افشان را به دفعات شارژ کنید. در این روش شما دیگر همانند پرینترهای لیزری، نیازمند خرید مستقیم از ترکیه برای  کارتریج ها نیستید و می توانید با صرف هزینه‌ای بسیار کمتر نسبت به مدل های لیزری، از این ابزار به صورت مجدد استفاده کنید. مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان بسیار زیاد است، اما این مزیت باعث می شود تا هزینه نگهداری کمتر باشد و در کنار کیفیت بالاتری که عرضه می‌کند باعث رقابت بهتر در بازار می‌شود.


هزینه خرید اولیه پایین

با بررسی مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان می توانید به کم بودن هزینه اولیه محسوس این نوع پرینترها پی‌ببرید، به دلیل مایع بودن مواد کارتریج های اصلی این نوع پرینترها، هزینه نگهداری این محصول بسیار پایین‌تر از مدل‌های لیزری می‌باشد و می‌تواند برای افرادی که توانایی خرید کالا از ترکیه بالایی ندارند، گزینه‌ای کاملا مناسب باشد. این ویژگی باعث می‌شود تا بتوانید به راحتی این چاپگر را برای کارهای خود خریداری کنید.


نامناسب بودن برای چاپ‌های طولانی

به دلیل تولید گرما به منظور تبخیر و ایجاد فشار، برای چاپ برگه‌ها، می‌توان گفت در صورت استفاده زیاد از این نوع پرینترها، مشکلات زیادی برای آن به وجود می‌آید. و می‌تواند عمر دستگاه شما را کاهش دهد، همچنین با استفاده بیش از حد از دستگاه، احتمال خرابی در پخش رنگ‌ها نیز وجود دارد، که این موضوع به معنی از بین رفتن مقدار زیادی از رنگ جوهر شما خواهد بود.


اندازه کوچک‌تر و نگهداری راحت‌تر

استفاده از این نوع پرینترها ساده است. پرینترهای لیزری غالبا بزرگ‌تر هستند و به منظور استفاده نیازمند شروع اولیه هستند و همین موضوع می تواند تا حدودی بر روی عملکرد این دستگاه‌ها اثر بگذارد. اما پرینترهای جوهر افشان دارای اندازه بسیار کمتری هستند و می‌توانند به راحتی مورد استفاده قرار بگیرند، حتی این نوع پرینترها بعد از شروع به کار کردن نیز، نیازمند تنظیمات خاصی نیستند و می‌توانند با سرعت بیشتری کار خود را آغاز کنند. در کاربری‌های صنعتی نیز این دستگاه‌ها می‌توانند بهتر عمل کنند و با سرعت بیشتری راه اندازی شوند.


پرینتر‌های لیزری

در پرینترهای لیزری برای انجام مراحل چاپ از کارتیج‌های تونر یا پودر به جای جوهر استفاده شده است، پودر تونر با استفاده از نیروی الکتریسیته ساکن به درام پرینتر لیزری می‌چسبد و پرینتر با حرارت و فشاری که تولید می‌کند آن را به سطح کاغذ می‌چسباند


بنابراین هر جا دیدید که پرینتر با پودر کار می‌کند باید بدانید که آن پرینتر لیزری است.

مزایا و معایب پرینتر‌های لیزری

با توجه به ساختار پرینترها معایب و مزایا‌ی مختلفی در آن‌ها قابل مشاهده است که در انتخاب دستگاه درست باید به تک‌تک آن‌ها توجه کرد تا دقیقا دستگاه مورد نیاز خریداری شود


عمر کارتریج پرینتر لیزری

پرینتر لیزری نیازی به جوهر ندارد. به جای کارتریج، پرینتر لیزری از پودر تونر استفاده می‌کند که از ذارت پلاستیک و فلز تشکیل شده است که به وسیله غلطک‌های گرم خاصی به نام بخش اتصال دهنده (fuser unit) یا همان تنور که در بالا به آن اشاره شد استفاده می‌کند و تونر را بر روی کاغذ ذوب می‌کند. با استفاده از پرینتر لیزری، خیال شما از این بابت راحت است که اگر چند روزی به مرخصی بروید، پس از بازگشت پرینتر شما همچنان کار می‌کند و نیازی به یک سِت جدید کارتریج ندارید.


هزینه خرید و کارکرد چاپگر لیزری

اگرچه هزینه خرید اولیه چاپگر لیزری، بالاتر از چاپگر جوهرافشان است، هزینه نگهداری پرینتر لیزری خیلی کمتر از پرینتر جوهر افشان است. از این حقیقت نباید چشم پوشید که تولیدکنندگان با قیمت ارزان پرینتر جوهرافشان را به شما می‌دهند. چون می‌دانند که سود به مراتب بیشتری از فروش جوهر به دست خواهند آورد.خشک شدن کارتریج جوهرافشان

همه ما جوهر خیس و مضرات آن کمی آشناییم و گاهی لباس‌ها و سطوح را برایمان بلا‌استفاده کرده است. از سمتی دیگر خیس بودن جوهر‌ها باعث می‌شود که با یک دست خوردن جوهر پخش شود و متن مهم‌ ما نا‌خوانا شود.


کیفیت چاپ پرینتر

در پرینتر لیزری به دلیل ساختار آن و خشک بودن کیفیت چاپ به مراتب بالا‌تر است و این نوع از چاپگر‌ها را به وسیله‌ای ایده‌آل برای ادارات و موسسات تبدیل کرده است. چاپگر‌های لیزری در نوع رنگی هم تولید می‌شوند و قیمتی به مراتب گران‌تر دارند اما از دقتی مثال‌زدنی برای چاپ برخوردارند.


کارکرد کارتریج یا تعداد صفحات پرینت شده

شما می‌توانید با یک کارتریج لیزری چند هزار صفحه پرینت کنید. با استفاده از پرینترهای بزرگتر، با هر کارتریج تعداد بیشتری صفحه می توانید چاپ کنید و هزینه چاپ هر صفحه کاهش می‌یابد. چرا که کارتریج‌های این نوع از پرینتر‌ها کارایی بیشتری نسبت پرینتر‌های جوهر‌افشان دارند.